Cestování

Pohodový víkend v Berlíně s dětmi

Délka: 5 min

Podzimní víkendy jsou jako dělané pro eurovíkendové pobyty. Pokud se vám nechce cestovat letadlem, poloha v srdci Evropy nám nabízí několik skvělých měst, kam se dá pohodlně dojedete vlakem.

Berlín je jedním z nich. 

V poslední době se k cestování vlakem s velkou chutí vracím. Poté, co jsem za poslední tři roky absolvovala desítky letů, vlak je pro mě příjemnější variantou. Je více “svobodný”, pořád někde nečekáte ve frontách, můžete se pohybovat a ne jen několik hodin sedět na zadku. Navíc se kvalita této formy dopravy v posledních letech hodně zvedla, zejména jedete-li na západ. 

Cestování vlakem mě baví

A tak jsme se rozhodli jeden prodloužený víkend využít právě na cestu vlakem do Berlína.

Tohle město mi učarovalo, když jsem tu před pár lety bydlela. Ne jen z pohledu turistů. Fascinuje mě na něm zejména různorodost ve všech směrech a to, že se tu pořád něco děje. Ať už rádi zajdete na jazzový koncert nebo na výstavu, každý den máte v Berlíně možnost najít něco právě pro vás. Navíc jsou akce často zdarma, stačí jen hledat. 

Tento eurovíkend jsem ale organizovala jinak. Jeli jsme sami dva se synem a tak bylo potřeba kouknout se po něčem, co bude bavit i jeho. I když sezení v kavárnách, preclíky a koblihy rozhodně nikdy neodmítne on ani já. :-)

Našla jsem vhodný spoj a neváhala si připlatit za první třídu. V případě časného nákupu je většinou rozdíl v ceně velmi malý a pohodlí se vyplatí. Navíc dítě do určitého věku cestuje zdarma, i první třídou!

Pak jsem vybrala vhodné ubytování. Po delší cestě se mi nechce vláčet někam přes půl města a tak jsem i tentokrát vybírala ubytování blízko hlavního nádraží a samozřejmě s přihlédnutím k vzdálenosti od veřejné dopravy. S malým dítětem navíc upřednostňuji apartmán, abychom si mohli alespoň částečně vařit. V Berlíně se mi podařilo sehnat super kombinaci. Našla jsem přes Booking.com HSH hotel Apartements Mitte. Za 3 noci jsem za apartmán s oddělenou ložnicí, velkým obývacím pokojem a kuchyní zaplatila něco kolem 70 Eur za noc. Poloha přímo na tramvaji, do centra pár minut. 

MHD – vyplatí se zajistit jízdenky předem

Vždy také předem zjišťuji ceny jízdenek městské hromadné dopravy. Berlín má řadu možností vícedenních jízdenek, některé i v kombinaci se slevami na vstupy do různých atrakcí – doporučuji koukněte na to předem a rozmyslete si, co se vám vyplatí. Já jsem stáhla appku BVG tickets a vybrala a rovnou v aplikaci koupila 3 denní jízdenku. Můžete si u ní nastavit čas začátku, takže nemusíte pak na místě nic řešit nebo stát fronty u pokladen. 

Vzhledem k tomu, že jsme využili odpolední spoj, dorazili jsme na ubytování v příjemnou podvečerní hodinu – cesta trvá 4 hodiny – a v klidu si ohřáli dovezené párky :-) A taky jsme měli čas naplánovat program na další den.

Den na sightseeing

Ráno jsme vyrazili k Alexovi – proslulé televizní věži. Vzhledem k nepřízni počasí jsme se na ni prozatím nevydali, ale zato jsme pod ní nastoupili na “okružní autobus” číslo 100 a projeli část města kolem některých hlavních památek. Autobus je v ceně běžného jízdného a ve většině případů je dvoupatrový. Zkuste chytit místo nahoře hned u okna a o vyhlídkovou jízdu máte postaráno. :-)

Sony Centrum – Potsdamer Platz
Legoland Discovery Center

Vystoupili jsme na Potsdamer platz, prošli se kolem zbytků Berlínské zdi, připomněli si doby, kdy právě tudy vedla hranice východního a západního Berlína. A pak už jsme vyrazili za správnou dětskou zábavou – do Legoland discovery centre. To je ráj pro děti. Jen doporučuji mít s dětmi nějakou dohodu, kde budete a kdy mají dorazit, protože v některých atrakcích vám můžou zmizet i na desítky minut. Případně chytré hodinky, kam jim můžete zavolat a “vytáhnout” je už ven.  :-)

Jako ve všech podobných atrakcích buďte připraveni na velké množství lidí, ale radost dětí to vynahradí. V klidu zde můžete strávit i celý den. 

Legoland Discovery Center
Legoland – Kolotoč ve stylu Harryho Potra

V podvečer jsme se ještě vydali na procházku po Hackäsche Höfe – sérii domů se zajímavý vnitrobloky a spousty kreativních obchůdků.

Hackäsche Höfe

Hackäsche Höfe

Little Berlin = velké překvapení

Další den jsme se hned ráno vypravili do AquaDom & Sea Life. Ranní hodiny v atrakcích preferuji, protože jsou přeci jen méně zaplněné lidmi a můžeme si je tak lépe užít. Sem jsme dorazili dokonce před otevírací dobou a tak jsme čas využili k návštěvě kavárny a nezbytné koblize. V Německu si na své přijdou všichni milovníci sladkého pečiva – nebudete vědět, co si vybrat. : -)

Aquadome je plný zajímavých expozic různých mořských živočichů. Koukněte nebo zeptejte se na časy krmení, nebo jiné specifické aktivity, které zapojují děti. Bude je to bavit.

AquaDom – prosklený výtah obklopený akváriem
Zrcadlové bludiště v SeaLife Berlin

Součástí prohlídky je i výlet proskleným výtahem obklopeným obrovským akváriem. Takže si doslova připadáte jako mezi rybami. 

Odpoledne se nám konečně vyčasilo a tak přišla na řadu Fernsehturm. Lístky doporučuji koupit dopředu (online nebo přímo na místě), abyste nemuseli stát nekončící frontu. Můžete si je koupit i třeba na daný čas za hodinu či dvě, což jsme přesně udělali my – vybrali jsme čas před stmýváním, abychom viděli město za světla i za tmy. 

Místo čekání ve frontě jsme volný čas využili k návštěvě Little Big City Berlin – poměrně nové audiovizuální expozice doslova zarohem od věže. Od této atrakce jsem nic moc nečekala (mimochodem, při návštěvě SeaLife jsme získali slevu na vstup právě sem), a nakonec se ukázala jako to nejlepší. Skvěle audiovizuálně provedené miniatury historických okamžiků města se líbili nejen mě, ale i synovi. Donekonečna mačkal tlačítka, která začínala požár Reichstagu, sám tahal za páku a boural Berlínskou zeď a pozoroval metro pod městem i tanky během války jak jezdí tam a zpět. Rozhodně doporučuji sem zavítat

Little Big City Berlin

Little Big City Berlin
Little Big City Berlin
Little Big City Berlin

A pak už jsme se konečně vydali na samotnou Fernsehturm, které berlíňané přezdívají “Alex”. Výtah nás nahoru vyvezl za pár vteřin – rychlost můžete pozorovat skleněným stropem. A potvrdilo se, že nápad vybrat domu kolem stmívání je skvělý, protože tohle město má rozhodně kouzlo za světla i za tmy. 

Procházkou jsme se pak vydali zpět, nezbývalo než zabalit a začít přemýšlet, kam vyrazíme příště. 

PS.: Všechny fotky jsem fotila já, a to na Iphone X.

Jmenuji se Lucie Klabanová. Jsem manažerka, bloggerka a bojovník za zjednodušování a efektivitu fungování. Mám dvanáct let zkušeností s komplexním marketingem, včetně brand, product a trade marketingu, s řízením lidí v týmu i organizací různých lidí v rámci i mimo firmu. Ráda cestuji, fotím a píšu (nejen) o tom. Kromě svého soukromého blogu lucieklabanova.eu jsem také autorkou projektu make-it-easy.cz, který pomáhá manažerům ve správném řízení času i podřízených.

Leave a Reply