Cestování

Na kola v okolí Linze

Délka: 4 min

Koronavirus ovlivnil život také mně. Moje jindy cestováním nabité léto se i díky změně pracovní pozice smrsklo na pár dní volna a přemýšlení, kam a jestli vůbec někam vyrazit. I když můžu s čistým svědomím říct, že mám za svůj život „už nacestováno”, moje „boty z toulavého telete” mě nenechají dlouho sedět na jednom místě. A tak jsem na začátku léta, v cestovatelsky nejisté době, začala přemýšlet, kam jet na první prodloužený červencový víkend. 

Pro tentokrát byla kriteria jasná – musí to být autem a poměrně blízko, vzhledem k omezenému času. 

Od začátku roku jsem se snažila z mého syna vychovat nadšeného cyklistu, a (neúspěšně) to sváděla na dárek od Ježíška – nové kolo. Po prvotním odmítání naštěstí i on, stejně jako já po několika letech, chytil potřebné cyklistické nadšení a tak se cyklo-výlety staly naší pravidelnou společnou aktivitou. 

A právě proto padla volba na aktivní cyklo-víkend. 

V rámci svých pobytů v zahraničí jsem měla možnost dostatečně vyzkoušet kvalitu cyklostezek v různých zemích a porovnat je s těmi českými. I když se situace s cyklostezkami v posledních letech v Čechách velmi zlepšila, stále našim západním sousedům pouze šlapeme na paty. Ve chvíli, kdy řešíte především bezpečnost vašich dětí na kole, a co si budeme povídat, jsou na nich často dost nestabilní, je cyklostezka vedená po silnici druhé třídy přece jen riziková. 

Hledala jsem tedy místo, které by bylo blízko hranicím, dobře dostupné a s hustou sítí bezpečných cyklostezek. 

Okolí Linze

Volba padla na okolí Linze. Z Prahy jste tam za pár hodin, tedy pokud jako my nepotkáte několik nepochopitelných zácp, které vaši cestu protáhnou na dvojnásobek. (Ano, skutečně jsme jeli místo cca 3 hodin téměř šest.)

Jako už standardně jsem vybrala ubytování přes booking.com. Vzhledem k nejisté době byla kapacita poměrně volná a já zvolila apartmán v místě zvaném Asten. 

Kvalita ubytování je v Rakousku standardně zaručena a není ji moc co vytknout. Co se mi tentokrát hodně osvědčilo, byla automatická recepce. Jedná se v podstatě o automat, kde po příjezdu zadáte své přístupové údaje, které vám zašle ubytovatel v předstihu a automat vám po naskenování a zaplacení automaticky vydá vstupní karty k vašemu pokoji. Krom toho, že vše bylo velmi snadné, nemusela jsem řešit naše zpoždění telefonicky a omlouvat se za zdržení, protože automatická recepce funguje 24/7. 

Donauer Radweg – cyklostezka podél Dunaje

Předem jsem měla nalezenu známou Donauer Radweg – cyklostezku vedoucí podél Dunaje a nabízející v podstatě nekonečné možnosti. Nicméně skvělé značení cyklostezek v okolí spolu s aplikací mapy.cz (tuhle appku rozhodně doporučuji na cyklo i pěší turistiku!) nám ukázaly nepřeberné možnosti této lokality. 

Jezero Ausee s přírodní úpravou
Lanovka na jezeře Ausee
Křišťálově čistá voda stejně jako v Alpských jezerech

Jezera Ausee a Pichlinger See

Záměrně jsem vybrala rovinatou oblast, abych si byla jistá, že v pohodě trasy zvládneme. Neplánovaně mě mile překvapilo několik jezer v okolí.

Počasí nám přálo a tak jsme cyklo-výlet naplánovali právě s cílem se vykoupat. Jezero Ausee bylo první, které jsme navštívili a nadchlo nás úžasnou přírodní úpravou a krásně čistou vodou. Na jezeře funguje i lanovka na vodní lyže či wakeboard. Ty jsme sice testovat nechtěli, ale rozhodně bylo na co se dívat. V okolí je kompletní zázemí – restaurace, toalety, převlékárny. Celý areál patří kempu, který je převážně pro dlouhodobé kempaře.

Pichlinger See, další jezero v okolí, které jsme navštívili, bylo ještě větší. Narozdíl od Ausee se zde neplatilo vstupné a i přes velké množství návštěvníků (vzhledem k tomu, že byl víkend a jezero je dobře dostupné pro obyvatele Linze) také čisté a příjemné na koupání. 

Kilometry stezek v celém okolí Astenu vedou nejen podél Dunaje, ale také mezi poli, kde jsme viděli slunečnice, mák, kopr i kukuřici. Všechny cesty jsou udržované, většinou s krásným asfaltovým povrchem a velmi dobře značené. Pokud část úseku vedla po silnici (nižších tříd), většinou byl vyznačený dedikovaný pruh pro cyklisty. Podjezdy a přejezdy přes dálnici, koleje i frekventovanější silnice jsou samozřejmostí. 

Městečko Enns

Dedikované bufety přímo na cyklostezkách (jako jsou často u nás) tady nehledejte, ale kdykoli ze stezky odbočíte na nějaké turistické místo, například u jezer nebo do menších městeček, vždy potkáte řadu restaurací i cukráren, kde je možné udělat si pauzu. My jsme si zajeli do například do městečka Enns a na náměstí pod věží s hodinami si vychutnali skvělou zmrzlinu.

My jsme si tenhle krátký cyklo-víkend náramně užili a už teď se těšíme na další!

Jmenuji se Lucie Klabanová. Jsem manažerka, bloggerka a bojovník za zjednodušování a efektivitu fungování. Mám dvanáct let zkušeností s komplexním marketingem, včetně brand, product a trade marketingu, s řízením lidí v týmu i organizací různých lidí v rámci i mimo firmu. Ráda cestuji, fotím a píšu (nejen) o tom. Kromě svého soukromého blogu lucieklabanova.eu jsem také autorkou projektu make-it-easy.cz, který pomáhá manažerům ve správném řízení času i podřízených.

Leave a Reply